Informacija apie prevencines programas

INFORMACIJA APIE PREVENCINES PROGRAMAS

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, finansavimo programa

 

Kuo anksčiau aptinkami pakitimai, tuo lengviau galima juos išgydyti. Net 80 proc. šia liga susirgusių moterų galėtų pasveikti, jei liga būtų pastebėta laiku ir kuo anksčiau būtų pradėtas gydymas. Programa patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 2004 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. V-482. Programa skirta moterų nuo 25 iki 59 metų amžiaus gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijai.

Programos priemonės taikomos vieną kartą per trejus metus.

Programos priemonės:
• informavimo dėl gimdos kaklelio piktybinių navikų profilaktikos paslauga;
• gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimo ir rezultatų įvertinimo paslauga;
• gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimo paslauga;
• gimdos kaklelio biopsijos ir jos rezultatų įvertinimo paslauga;
• gimdos kaklelio biopsijos medžiagos ištyrimo paslauga.

Informavimo dėl gimdos kaklelio piktybinių navikų profilaktikos paslaugą teikia gydytojas akušeris ginekologas.
Gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimo ir rezultatų įvertinimo paslaugą teikia gydytojas akušeris-ginekologas.
Gimdos kaklelio biopsijos ir jos rezultatų įvertinimo paslaugą teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos, teikiančios ambulatorines specializuotas akušerijos ir ginekologijos paslaugas.

Gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ir biopsijos medžiagos ištyrimo paslaugą teikia patologijos skyriai ar tarnybos.

Dėl dalyvavimo programoje reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Visos šios paslaugos programoje dalyvaujančioms moterims teikiamos nemokamai.

 

Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa

 

Nepaisant tobulėjančių diagnostikos metodų ir gydymo būdų Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, krūties vėžys išlieka viena dažniausių moterų ligų. Lietuvoje kasmet diagnozuojama virš 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Kiekvienais metais ši liga nusineša šimtus gyvybių. Laiku pastebėjus ligą, jai galima užkirsti kelią, nes daugiau kaip 95 proc. moterų, sergančių pirmos stadijos krūties vėžiu, visiškai išgydomos.

Programa patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 23 d. įsakymu Nr. V-729. Programa skirta moterų nuo 50 iki 69 metų amžiaus krūties piktybinių navikų prevencijai. Programos priemonės taikomos vieną kartą per dvejus metus.

Programos priemonės:

  • informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga;
    • mamogramų atlikimo paslauga;
    • mamogramų vertinimo paslauga.

Informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslaugas teikia pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (šeimos gydytojai).

Mamogramų atlikimo paslaugas teikia įstaigos, turinčios mamografijos aparatus, į kurias siunčia šeimos gydytojas. Mamogramų vertinimo paslaugas teikia įstaigos, kuriose dirba atitinkamą darbo patirtį turintys radiologai, arba tos įstaigos yra sudariusios su jais sutartis. Jei mamografinio tyrimo rezultatas patologinis, pacientė siunčiama pas specialistą konsultacijos – diagnozei patikslinti ir gydyti.

Dėl dalyvavimo programoje reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Visos šios paslaugos programoje dalyvaujančioms moterims teikiamos nemokamai.

 

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa

 

Priešinės liaukos vėžys – dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga. Specialistų teigimu, profilaktiniai tikrinimai būtini, nes pacientas ilgai nejaučia jokių prostatos vėžio simptomų. Pastarųjų metų duomenys rodo, kad Lietuvoje vėžio prevencija vyrai yra susirūpinę ne mažiau nei moterys, todėl aktyviai yra įgyvendinama vėliausiai pradėta priešinės liaukos (prostatos) vėžio prevencijos programa.

Programa patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 14. įsakymu Nr. V-973. Programa skirta vyrų nuo 50 iki 69 metų amžiaus ir vyrų nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, susirgimų prevencijai. Programos priemonės taikomos vieną kartą per dvejus metus.

Programos priemonės:

  • Informavimo apie ankstyvąją priešinės liaukos vėžio diagnostiką ir prostatos specifinio antigeno (toliau – PSA) nustatymo paslauga.
  • Urologo konsultacijos ir priešinės liaukos biopsijos paslauga.

Informavimo apie priešinės liaukos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir PSA nustatymo paslaugas teikia šeimos gydytojai. Urologo konsultacijos ir priešinės liaukos biopsijos paslaugą teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos, teikiančios ambulatorines urologijos paslaugas.

Dėl dalyvavimo programoje Jūs turite kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris atlikęs PSA tyrimą, esant reikalui, Jus nusiųs urologo konsultacijai.

Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems vyrams teikiamos nemokamai.

 

 

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa

 

Storosios žarnos vėžys yra išsivysčiusiose šalyse dažniausiai pasitaikantis vėžinis susirgimas ir antroji pagal dažnumą Europoje mirties priežastis tarp vyrų ir moterų. Storosios žarnos vėžys yra viena iš dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje. Kiekvienais metais nustatoma apie 1500 naujų ligos atvejų ir šis skaičius kasmet didėja. Jei nustatomas ankstyvųjų stadijų storosios žarnos vėžys, jo gydymas gali būti efektyvus. Deja, pacientas ilgą laiką nejaučia jokių ligos požymių, todėl dažnai Lietuvoje aptinkamas IV stadijos storosios žarnos vėžys, kurio visiškai išgydyti nebeįmanoma. Tad Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos tikslas – pagerinti ankstyvųjų šio vėžio stadijų išaiškinamumą ir sumažinti mirtingumą dėl šios ligos.

Programa patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 2009 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. V-508.

Programa skirta asmenų nuo 50 iki 74 metų amžiaus storosios žarnos vėžio prevencijai. Programos priemonės taikomos vieną kartą per dvejus metus.

Programos priemonės:
• informavimo apie storosios žarnos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir imunocheminio slapto kraujavimo testo išmatose (iFOBT) rezultatų įvertinimo paslauga;
• paciento siuntimo pas gydytoją specialistą atlikti kolonoskopiją paslauga;
• gydytojo specialisto konsultacija su kolonoskopija ir, jei reikia, biopsijos medžiagos paėmimu;
• gydytojo specialisto konsultacija su kolonoskopija ir, jei reikia, biopsijos medžiagos paėmimu, taikant intraveninę nejautrą;
• biopsijos medžiagos histologinis ištyrimas ir įvertinimas.

Informavimo apie storosios žarnos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir iFOBT rezultatų įvertinimo paslaugą bei paciento siuntimo pas gydytoją specialistą atlikti kolonoskopiją paslaugą teikia šeimos gydytojai.

Gydytojo specialisto konsultacijos su kolonoskopija ir, jei reikia (radus pakitimų storojoje žarnoje), biopsijos medžiagos paėmimu paslaugą teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigoje dirbantis gydytojas gastroenterologas ir/ar gydytojas endoskopuotojas ir/ar abdominalinės chirurgijos gydytojas. Gydytojo specialisto konsultacijos su kolonoskopija ir, jei reikia (radus pakitimų storojoje žarnoje), biopsijos medžiagos paėmimu, taikant intraveninę nejautrą, paslaugą teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigoje dirbantis gydytojas gastroenterologas ir/ar gydytojas endoskopuotojas ir/ar abdominalinės chirurgijos gydytojas ir gydytojas anesteziologas reanimatologas. Biopsijos medžiagos histologinio ištyrimo ir įvertinimo paslaugą teikia patologijos centrai ar tarnybos.

Dėl dalyvavimo programoje Jūs turite kreiptis pas savo šeimos gydytoją, kuris atlikęs iFOBT testą, esant reikalui, Jus nusiųs specialisto konsultacijai.

Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems asmenims teikiamos nemokamai.

 

Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa

 

Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje siejamos su netinkama žmonių gyvensena: nesveika mityba (maiste per daug riebalų, cholesterolio, druskos), rūkymu, sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, antsvoriu bei negydomu padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu ar cukriniu diabetu. Užsienio ir mūsų šalies patirtis rodo, kad galima išvengti daugelio širdies ir kraujagyslių ligų bei pailginti žmonių gyvenimą.

Programa patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 2005 m. lapkričio 25 d. įsakymu Nr. V-913. Programa skirta vyrų nuo 40 iki 60 metų ir moterų nuo 40 iki 60 metų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Programos priemonės taikomos vieną kartą per metus.

Programos priemonės:

  • informavimo apie didelę širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, šios tikimybės įvertinimo, pirminės prevencijos priemonių plano sudarymo ar siuntimo išsamiai įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę paslauga;
  • išsamaus širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės įvertinimo paslauga;
  • sergančiųjų cukriniu diabetu ar metaboliniu sindromu širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės išsamaus įvertinimo paslauga.

Informavimo apie didelę širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, šios tikimybės įvertinimo, pirminės prevencijos priemonių plano sudarymo ar siuntimo išsamiai įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę paslaugą teikia šeimos gydytojai. Ši paslauga apima:

  • informacinio pranešimo įteikimą pasirašytinai;
    • pokalbius su pacientais apie širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos priemones bei patarimus, kaip stiprinti ir išsaugoti sveikatą;
    • gliukozės koncentracijos kapiliariniame kraujyje nustatymą;
    • bendrojo cholesterolio koncentracijos kraujo plazmoje nustatymą;
    • didelio tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos kraujo plazmoje nustatymą;
    • mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos kraujo plazmoje nustatymą;
    • trigliceridų koncentracijos kraujo plazmoje nustatymą;
    • elektrokardiogramą (12 derivacijų);
    • bendrosios paciento širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės įvertinimą pagal Europos kardiologų draugijos patvirtintą širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės skaičiavimo sistemą SCORE;
    • intensyvaus gyvensenos keitimo schemos ir pirminės prevencijos priemonių plano sudarymą pacientams, kurių bendroji širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė pagal SCORE sistemą siekia nuo 5 iki 10 procentų;
    • siuntimą išsamiai įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, jei pacientui yra nustatyta viena iš programoje numatytų sąlygų.

Išsamaus širdies ir kraujagyslių ligų bei sergančiųjų cukriniu diabetu ar metaboliniu sindromu tikimybės įvertinimo paslauga teikiama specializuotose širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos padaliniuose.

Dėl dalyvavimo programoje reikėtų kreiptis pas savo šeimos gydytoją.

Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems asmenims teikiamos nemokamai.

 

Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa

 

Švedijos mokslininkai nustatė, kad vaikams laiku padengus dantis silantais, net ir praėjus 8 metams, dantų ėduonies atsiradimo galimybė sumažėja 80-90 proc. Lietuvoje dantų ėduonis labai paplitęs: net 94 proc. šešiamečių vaikų dantų – jau pažeisti ėduonies. Dar blogesni vyresnių vaikų dantys. Ėduonis yra pažeidęs nuo 69 iki 98 proc. dvylikamečių ir nuo 84 iki 100 proc. penkiolikamečių dantų. Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. V-713.
Nuo programos vykdymo pradžios iki 2010 m. daugiau kaip 242 tūkst. vaikų buvo suteikta silantavimo paslauga.

Programa skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai.

Nuolatinių krūminių dantų dengimą silantais teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl odontologijos pagalbos paslaugų teikimo arba dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslaugų teikimo ir apmokėjimo. Dantų dengimą silantais atlieka gydytojai odontologai arba burnos higienistai. Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu.

Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems vaikams teikiamos nemokamai.